Kategórie

Posledné články

Ako správne vybrať posteľ

Ako správne vybrať posteľ

Vzhľadom na to, že človek trávi značnú časť svojho života spánkom, mal by jeho potrebám venovať náležitú pozornosť. Základným predpokladom kvalitného spánku je výber správneho lôžka. To by malo byť zložené z pevného rámu postele, lamelového roštu a kvalitného matracu. Kvalitu spánku ovplyvňuje aj celý rad iných faktorov, ako sú napr. vek, povolanie, pohlavie, tvar tela, ale aj orientácia a vhodne riešený interiér spálne. Poďme sa teraz pozrieť na hlavné podmienky, na ktoré by sme sa mali zamerať pri zariaďovaní spálne.

Základom je rám

Rámy postelí sú dnes ponúkané v stovkách prevedení a je takmer nemožné nenájsť rám podľa vášho vkusu. Pri voľbe rámu postele by sme však nemali považovať len na estetickú stránku, ale aj na funkčnosť. Odporúčané sú najmä postele na nožičkách a pokiaľ možno bez úložného priestoru, pretože iba tak je možné zaistiť plynulé prúdenie vzduchu a odvetranie matraca. Svoj nespochybniteľný význam má aj čelo postele, ktoré nielen zvyšuje pocit súkromia, ale tiež chráni hlavu pred možným prievanom.

Lamelový rošt

Lamelový rošt predstavuje pri  matraci podstatnú súčasť každého lôžka. Slúži ako podklad pod matrace a s pomocou pružných lamiel udržuje telo a chrbticu v správnej polohe, čím eliminuje vznik bolesti v chrbte. Lamelové rošty existujú v mnohých variáciách, od štandardných pevných až po luxusné s možnosťou polohovania v oblasti nôh, chrbta i hlavy. Lamelové rošty nie sú prínosné len z hľadiska podpory ležiaceho ľudského tela, ale aj z hľadiska priedušnosti a vodnej priepustnosti. K pokožke ľudského tela by mal neustále prichádzať čistý vzduch, a preto je lamelový rošt vhodnejšie voľbou ako pevná a nepriedušná podložka. Lamelový rošt je navyše možné z postele pravidelne vybrať a utrieť od prachu, čo je dôležité predovšetkým pre ľudí trpiacich alergiami a astmatikov.

Matrace

S lamelovým roštom je možné kombinovať takmer všetky typy matracov, pozornosť však treba venovať výberu matracov, ktoré sú určené pre použitie na polohovateľný rošt. Pre tento prípad sú doporučované skôr matrace pružnejšie, ako sú napr. Matrace latexové či matrace z polyuretánových, či viskoelastických pien. Nevhodné pre polohovacie rošty sú potom matrace pružinové.

Optimálne rozmery postele

Podľa platných noriem by spálne pre 2 osoby mali mať aspoň12 m2. V mnohých bytoch nájdeme spálne rozmerov i menších, a preto je tu potrebné dbať na to, aby neboli príliš preplnené nábytkom a bol zachovaný aspoň základný priestor pre pohyb okolo lôžka. Dvojlôžko by malo byť správne aspoň 200 -220 cmdlhé a 180 -200 cmširoké. Tieto šírky nie sú u mnohých výrobcov ešte štandardne dodávané, u množstva postelí ich však nájdeme. S mierami súvisí aj výška lôžka, ktorej odporúčaná výška je aspoň45 cm, staršia generácia by však mala spať o 5-10 cmvyššie. Z týchto dôvodov je vhodné pri obstarávaní nového lôžka myslieť aj do budúcnosti a ideálne hľadať posteľ s možnosťou nastaviteľnosti výšky ložnej plochy.